Proizvodnja nafte u odnosu na potražnju je na rekordnom nivou. Skladišta na kopnu su puna i sad svi traže dodatne tankere
Amerika crpi velike količine nafte hidrauličkim frakturiranjem, Rusija i zemlje OPEC-a u svojevrsnom su naftnom ratu na iscrpljivanje i zasipaju tržište sirovinom, a povrh svega naftu gotovo nitko neće jer je svjetski promet usporio zbog pandemije koronavirusa.
Bloomberg piše da zbog toga svjetskim morima i oceanima plove, odnosno plutaju, tankeri nafte koje nitko ne želi. Proizvođači nafte traže dodatne tankere jer je proizvodnja i dalje mnogo veća od potražnje.
– Proizvodnja nafte u odnosu na potražnju je na rekordnom nivou. Skladišta na kopnu su puna i sad svi traže dodatne tankere – objasnio je Robert Hvide MacLeod, direktor Frontline Managementa, brodara koji ima veliku flotu supertankera.
Sad su počele i špekulacije pa neki trgovci prodaju naftu za 2021. godinu, uračunavajući u to i cijenu skladištenja na moru ili kopnu. Mnogim kupcima to odgovara jer procjenjuju da će cijena koju sad plate biti jeftinija od nafte koju bi kupovali za godinu dana.
Izvor
Svjetskim okeanima i morima plove supertankeri puni nafte koju niko ne želi!
KUPUJEMO NOVE
Hyundai i30 Fastback (2024). Cijena u BiH kreće od 39,290 KM
autoprodaja - 0
Novi Hyundai i30 Fastback dobio je ne samo revidirani, zanimljiviji stil, već i bogatiju opremu te novu paletu motora. U Bosni i Hercegovini cijena...