Rashladne tekućine u motoru: mogu li se međusobno miješati ili razrijediti vodom?

0
519

Ako se utvrdi da je razina rashladne tekućine preniska, nije uvijek jasno može li se za nadopunu koristiti druga rashladna tekućina ili čista voda. U nastavku uklanjamo sve sumnje u međusobno miješanje rashladnih sredstava.

Provjera količine tekućine u ekspanzijskom spremniku rashladnog sistema trebala bi biti standardni, čak i uz redovan rad. Može biti različito, ali treba imati naviku provjeravati razinu rashladne tekućine, npr. Svaki put kada otvorite poklopac motora, pogotovo jer je glomazni spremnik obično na vrhu, a količina se određuje čitljivim mjerama. Ako razina rashladne tekućine padne ispod minimalne, mora se odmah dopuniti. Vaša vam intuicija govori da u tom pitanju ne eksperimentišete i apsolutno dodajete tekućinu koja je do sada cirkulisala u rashladnom sistemu. Međutim, ponekad je jednostavno nemamo pri ruci. Ključno je pitanje: mogu li se rashladne tekućine međusobno miješati?

Koje je značenje boje rashladne tekućine?





Većina vozača koji žele kupiti rashladnu tekućinu obraćaju pažnju uglavnom na boju rashladne tekućine. Zapravo, to bi trebao biti konačni kriterij odabira, jer nije bitan za karakteristike same rashladne tekućine. Različite (obično izražajne) boje proizlaze iz upotrebe boja, što olakšava očitavanje razine tekućine u ekspanzijskom spremniku ili pronalazak curenja. Stoga će jedina nuspojava lijevanja tekućina s različitim bojama biti neobična boja rezultirajuće smjese.

Funkcije rashladne tekućine

Odabir rashladne tekućine trebao bi regulisati njegova svojstva i sastav. Trenutno postoje tri osnovne vrste rashladnih tekućina s različitim parametrima, pa prema tome namijenjene različitim automobilima. Svi oni igraju istu ulogu – omogućuju sistemu funkcionisanje u širokim temperaturnim rasponima (od približno -35 ° C do + 140 ° C). Zato se tokom tople sezone ne može smrznuti ni na mrazu, niti prokuhati. Uz to, rashladne tekućine štite od taloženja i nakupljanja kamenca u hladnjaku automobila, istovremeno štiteći od korozije .

Vrste tekućina za hladnjake u automobilu

Prije kupovine rashladne tekućine, provjerite koju vrstu rashladne tekućine preporučuje proizvođač automobila. Kao što smo već spomenuli, postoje tri vrste rashladnih tekućina, koje se razlikuju po glavnim komponentama koje se koriste (tzv. Baza – vrsta glikola, npr. Etil, propilen) i antikorozivnim aditivima. To uključuje rashladne tekućine: IAT, koji sadrži anorganske spojeve (nitrati, silikati); ZAT s organskim spojevima; HOAT, kombinuje organske i anorganske aditive.

Mogu li se rashladne tekućine međusobno miješati?

Pojedinačne rashladne tekućine namijenjene su raznim automobilima (npr. IAT za starije automobile, HOAT – za najnovije), kao i rashladnim sistemima s odvojenom strukturom (uglavnom hladnjaci, koji mogu biti aluminij, bakar ili mesing). Stoga se ne preporučuje njihovo međusobno miješanje, osim u hitnim slučajevima, kada nije moguće. Učinci rada s različitim rashladnim sredstvima imaju dugoročnu dimenziju: postupak mulja će se ubrzati, brže će se pojaviti korozija ili će se oštetiti gumeni elementi (npr. dihtinzi). Ukratko: miješane tekućine neće pružiti jednaku zaštitu kao homogena tekućina.

Međutim, ne morate se “držati” jednog proizvođača rashladne tekućine. Rashladnu tekućinu možete uliti ispod drugog znaka, pod uslovim da je proizvedeno u istoj tehnologiji, koristeći iste sastojke. Zato ne postoji ništa drugo osim temeljitog očitavanja sastava (vrsta glikola i antikorozivnih tvari) i uporaba određenog rashladnog sredstva (npr. Raspon radnih temperatura, namjena za određeni tip hladnjaka).

Može li se rashladna tekućina razrijediti vodom?

Ako je moguće, bolje je izbjegavati razrjeđivanje tekućine običnom vodom – što je više u rashladnoj tekućini, smjesa će biti osjetljivija na smrzavanje zimi i vrenje ljeti. Voda se može dodati u hitnim slučajevima, ali samo u maloj količini. Ako je moguće, upotrijebite destilovanu vodu kako biste barem smanjili proces korozije.