Krađa automobila događa se u svim krajevima svijeta. Južna Amerika nije izuzetak. Često lopov pobjegne, ali se s vremena na vrijeme desi da ga uhvate sami građani, gdje upotreba sile mora biti primjerena prijetnji, samoodbrani ili gubtiku sigurnosti Ako se građanski čin dopuni premlačivanjem ili drugim činom agresije, građani se i sami mogu naći u nevolji.
Prema našem mišljenju, ipak vrijedi intervenisati, jer je broj neriješenih slučajeva povezan sa krađom i oštećivanjem imovine vrlo velik, a počinitelji ne bi trebali proći nekažnjeno. Međutim, ne zaboravite da ne pretjerujete i uvijek koristite zdrav razum.
Ovako to rade Južnoamerikanci
No, vratimo se situaciji u Južnoj Americi. Nije tajna da lokalne zajednice imaju drugačiji mentalitet. Sam zakon i razina kriminala također se razlikuju. Česte su pucnjave i gangsterski obračuni, što je kod nas puno rijeđe.
Ako se kriminalac uhvati u pokušaju krađe, to također može završiti puno ozbiljnije nego kod nas. Prije svega mislimo na sigurnost samog počinitelja …Vjerovatno mnogi počinitelji kaznenih dijela u Južnoj Americi jedva čekaju dolazak i hapšenje od strane policije.
Socijalni linč veoma često može biti povezan s nanošenjem ozbiljnih povreda, ili čak gubitka života. Ovaj slučaj pokazuje jedno od “humanijih” rješenja poznatih u zemljama Južne Amerike. Međutim teško je govoriti o suosjećajnosti prema prijestupniku.
Kradljivav automobila je uhvaćen na djelu. Građani su ga odlučili kazniti odmah nakon “građanskog” hapšenja. Za to su koristili rastezljivu foliju kojom su ga omotali oko stuba. Čovjek je praktično bio privezan za stub i nije se mogao kretati.
https://streamable.com/eyqgp4