S obzirom da javni prevoz ne radi ili funkcioniše u posebnom režimu koji ne odgovara svima, u zavisnosti od grada, lokacije firme i slično, nije mali broj onih koji su se organizovali da putuju jednim automobilom. Stoga se postavlja logično pitanje – kako se zaštititi u situaciji kada imate npr. troje ili četvoro putnika u svom vozilu?
Podsjetimo se da osoba ne mora da ima bilo kakve simptome da bi bila zarazna, što znači da i neko ko djeluje potpuno zdravo može da prenese koronavirus drugima.
Zato, ako već morate da dijelite automobil s nekim, dajemo vam savjete kako da što više smanjite rizik od zaraze u takvim situacijama:
• svi treba da nose maske: bilo kakva je bolje od nikakve
• bez suvišne priče: maske ne štite od udisanja tuđih kapljica koje izlijeću iz usta; a čak ni maska na licu onoga ko priča ne može da zaustavi sve kapljice iz njegovih usta, tako da na malom prostoru kakav je automobil, vrlo lako dolazi do prenosa zaraze
• bez diranja enterijera: zamolite saputnike da ne dodiruju ništa što ne moraju, kao npr. grijanje/ventilaciju, muzički uređaj, štitnik za sunce sa ogledalom ispred suvozača, itd.
• bez vožnje “sumnjivih”: ukoliko primjetite da neko kašlje, kiše, curi mu nos i slično, odbijte da ga vozite sve dok se sa sigurnošću ne utvrdi da nema korona virus
Sve putnike unaprijed upozorite da ova pravila ponašanja strogo primjenjuju.
Ove primjere navodimo kako biste mogli da se unaprijed pripremite za moguću reakciju svojih saputnika. Sigurno da ima i onih koji će vas uvjeravaju da to “nema veze sa životom”, da možeš da se zajraziš na 100 drugih mjesta pa tih pola sata u kolima ništa ne znači i sl….
Na kraju, apelujemo na sve da budu odgovorni i prema sebi i prema drugima. Nažalost, mnogi ne shvataju da njihovo neodgovorno ponašanje može da ugrozi druge.
Izvor