Šverc polovnim gumama cvjeta i kupci su privučeni vrlo niskim cijenama, no takvih se guma treba itekako čuvati, upozoravaju stručnjaci, jer isto kao kod polovnih automobila – nikad zapravo ne možete znati što ste kupili
Premda privlače diskontnim cijenama, polovne gume u pravilu treba zaobilaziti u širokom luku, slažu se stručnjaci. Ne kaže se bez razloga da guma glavu čuva.
To je dio automobila koji je u direktnom kontaktu s podlogom i direktno utiče na sposobnost automobila da zakoči, skrene ili ubrza.
To znači da možete imati i superbrz, snažan i sportski automobil, ali ako imate loše gume nećete moći iskoristiti niti polovicu njegovih performansi. Dakle, ako je u išta na automobilu, ne samo zbog performansi već ponajprije zbog vlastite sigurnosti, pametno uložiti to su kvalitetne gume.
Samim time, baš kao i kod polovnih automobila, polovne gume kupujte isključivo od provjerenog prodavatelja, najbolje poznanika, kod kojih znate kako i koliko su se koristile.
Dakle, ako kakav komšija ili poznanik želi zamijeniti svoje gume novima, a stare su malo ili minimalno potrošene, to je dobra prilika za kupovinu.
No prodavce u oglasnicima koji prodaju polovne gume na veliko najbolje je zaobići jer ih niko ne kontroliše, a gume se dobavljaju iz zaista svakakvih izvora s upitnom historijom, savjetuju bolji poznavaoci te scene.
Od lokalnih vulkanizera do otpada u evropskim zemljama višeg standarda poput Austrije i Njemačke.




Izvor